Andrea Vajnar

Jak byste představila sebe a Váš příběh?

V Karlovarském kraji jsem se narodila. V mládí pak přišla potřeba vyrazit do světa. Nejprve jsem pro studia změnila kraj, později i zemi. Naplnila se tím přirozená potřeba každého mladého člověka vyrazit tzv. na zkušenou. Právě tato zkušenost mně osobně dala nejvíce. Otevřela mi oči. Po návratu zpět následovala změna profese. Mnoho let jsem působila v cestovním ruchu, měla možnost poznávat různé země z různých pohledů. Někdy optikou majetného turisty, to když jsem cestovala pracovně, ale většinou s batohem na zádech a noclehem za pár korun a jídlem na ulici. Zamilovala jsem si jihovýchodní Asii na způsob tzv. backpackers. Právě tam mi došlo, v jak bohaté zemi žijeme, jak pohodlný je život v srdci Evropy. Pohled na život zde už pak nikdy nemohl být stejný.

Pracuji jako produkční v redakci Českého rozhlasu Karlovy Vary. Součástí mé práce je vyhledávat hosty do pořadů Náš host a Odpolední host. Díky své profesi jsem se setkala s mnoha zajímavými příběhy a osudy.

Nepřestává mě udivovat, kolik schopných lidí u nás v kraji máme. Nejsem si ale jistá, že jsme si toho vždy plně vědomi.

Proč žijete a pracujete tady? Co je zdroj Vaší energie, co Vás podporuje, motivuje a inspiruje?

Je mi tu prostě a jednoduše dobře s rodinou.  Nejvíce oceňuji blízkost přírody.

Kde a v čem vidíte příležitosti pro Karlovarský kraj a pro město, kde žijete a působíte?

Rok 2020 nám všem dost přeskládal zaběhlé pořádky. Možná jsme byli zděšení, možná tápali, ale také měli příležitost být více s rodinou a zamyslet na životem a světem, ve kterém žijeme.

Mě osobně by potěšilo, kdyby se Karlovy Vary proměnily v lázeňské město, kde jsou vítaní Češi jako turisté i lázeňští hosté, stejně jako návštěvníci ze zahraničí.

Karlovarský kraj bych ráda viděla jako místo, kde se rodí nové příležitosti.

O co bychom podle Vás společně měli usilovat, aby se tu žilo lépe nám i našim dětem?

Především bychom měli naše děti naučit kraj milovat, mít k němu vztah.

Ano, máme ještě stále před sebou kus cesty, ale je na nás, jak děti svůj rodný kraj uvidí.

Co pro to konkrétně děláte Vy a proč?

V osobní rovině se snažíme jako rodina náš kraj procestovat kraj křížem krážem, najít i zapadlá místa, zjednodušeně kraj dobře poznat. To co o našem kraji ví náš desetiletý syn, jsem já začínala poznávat až kolem čtyřicítky. Jsem přesvědčená, že toto je ta správná cesta, aby se mu náš kraj stal tím pravým domovem.

V rovině pracovní si všímám zajímavých lidí i míst, nesmírně mě to baví a naplňuje. Ukazovat ostatním, že schopných lidí je tu přes všeobecné mínění dost.

Velmi ráda také nakupuji produkty místních firem a doporučuji je ostatním.

Raduji se z každého podnikatelského úspěchu a příběhu u nás v kraji.

Zapojujete se do nějakých dalších společenských nebo komunitních aktivit? Do jakých a proč?

S manželem se snažíme mít oči otevřené. Často velmi diskutujeme, který charitativní projekt podpořit a proč. A děláme to docela často.

Je sice hezké podporovat světové organizace, ale my si myslíme, že nejprve by se člověk měl rozhlédnout kolem sebe a nabídnout pomocnou ruku v blízkém okolí.

Bydlíme v Sedleci, jsme sice náplava, ale snažíme se zapojovat do místního dění. Žije zde skupina lidí usilující o obnovu kostela sv. Anny. Místní kostel jsme si zamilovali a snažíme se i my být prospěšní.

Celkově se snažíme nebýt lhostejní k dění kolem nás. Rozhlédnout se kolem sebe je podle nás správná cesta.

Kde vidíte hlavní výzvu pro náš region?

V čem já vidím rezervy, je propojení schopných lidí u nás v regionu.

Během práce pro Český rozhlas jsem měla možnost poznat už opravdu stovky zajímavých lidí, jejich vášní i osobních příběhů.

Inspirativní lidi tu máme, jen je správně propojit. Najít ty správné cesty.

Výzvou je učinit náš region atraktivním nejen pro turisty, ale především pro bydlení vzdělaných a schopných lidí.

Rozhodující slovo v tomto směru bude hrát i transformace regionu, v tom nám budou muset pomoci naši politici.

Jaké vidíte silné a pozitivní stránky našeho regionu?

Asi se budu opakovat, ale především je to krásná příroda a její blízkost.

To že když si potřebuji vyčistit hlavu a nabít baterky, nemusím trávit drahocenný čas dlouhým cestováním, když nechci. Mohu být v přírodě každý den, ať už na procházce či na kole. S přibývajícím věkem si tuto dimenzi uvědomuji čím dál tím více.

Když hovořím o blízkosti, možná by stálo zato zmínit i blízkost lidí. Myslím, že lidé se tu docela dobře znají, ale podle mého ještě nespolupracujeme tak, jak bychom mohli. Zdá se ale, že je k tomu jen malý krůček.

Další silnou stránkou je, že v našem kraji stále ještě čeká mnoho příležitostí, které zatím zůstávají nevyužité. Třeba podnikání.

Mám ráda myšlenku kanadského novináře Malcolma Gladwella, která podle mého názoru skvěle vystihuje možnosti v našem kraji: „Je lepší být velkou rybou v malém rybníce, než malou rybou ve velkém...“

Co se podle Vás neděje a mělo by? Co považujete za slabé stránky jednání a působení lidí regionu? Víte o nějakých chybách u sebe u lidí kolem vás?

Stále ještě se vyrovnáváme s minulostí. Dějiny 20. století se na našem regionu silně podepsaly, nemáme zde historické kořeny.

Myslím, že bychom měli umět více poznat perly z historie našeho kraje a být pyšní, že zrovna my tady můžeme žít.

Posilovat znalost historie regionu u mladých lidí.  Vidět náš region jako významnou středověkou evropskou lokalitu, světovou kolébku dobývání nerostných surovin a lázeňství.

V poslední době cítím, že nová generace už by to mohla vidět jinak. Vidím kolem sebe mnoho nadšenců v řadách čtyřicátníků, kteří si zdejší region zamilovali.

Umím si představit, že dokážou nadchnout své děti. Ty sice vyrazí do světa na zkušenou, ale vrátí se zpět žít zde klidnější život s rodinou, a co více, přinesou své zkušenosti, které na své cestě získali.

Bude ale hodně záležet na nás rodičích, v jakých barvách ukážeme kraj našim dětem.

Jestli kraj budou vnímat jako kraj příležitostí, které je třeba utvářet, nebo raději uprchnou někam, kde už je tzv. hotovo.

Budeme potřebovat i pomoc politiků, aby se podařilo do kraje přilákat investory, technologické firmy. Velkou příležitost vidím osobně v transformaci regionu po utlumení těžby. Tady se budou rozdávat karty, se kterými budeme pak po desítky let hrát. A pak také vzdělávání, to je jedna z nejpalčivějších otázek u nás v kraji.

Co byste nejvíc ocenila od okolí? Co by Vás posílilo, podpořilo, vzpružilo?... Co byste si přála a od koho?

Přála bych si, abychom obecně byli více pozitivní, otevření a aktivní, aby nám nevládla slovy Václava Havla „blbá nálada“. Protože když nejsem spokojený, mohu přeci učinit kroky směřující k tomu, aby se to změnilo.

Co na Vaší životní a profesní cestě považujete za nejzajímavější?

Jednoznačně to, že s se mi podařilo díky sbírání zkušeností vidět svět jako kaleidoskop možností.

Dokážu se radovat z úspěchu ostatních. Vnímám ho především jako pozitivní vzor a inspiraci. Patřím k lidem, kteří nejsou jednostranně orientovaní a zajímá veškeré dění.

Takže si umím představit, že třeba i na prahu šedesátky začnu s novým podnikáním :-)

Zřizovatelé

Partneři