Lenka Sárová Malíská

Výtvarnice

"V Karlovarském kraji se tradice potkává s moderními trendy. A mě velmi baví přetvářet místní motivy do návrhů porcelánu i průmyslového designu. Je to sice výzva, ale zároveň radost."

Mohla byste svoji tvorbu realizovat i někde jinde?

Karlovarský region je známý dlouholetou tradicí výroby porcelánu. Je u nás hluboce zakořeněna a je často vryta do podvědomí obyvatel. Pro mou tvorbu jsou zde vynikající podmínky. Porcelán je vedle barev mým často používaným vyjadřovacím prostředkem. V posledních letech jsem navázala spolupráci s místními výrobci porcelánu a daří moje nápady začlenit i do průmyslové výroby, z toho mám velkou radost. Myslím, že role průmyslového designu je u nás podceňována. Já toto odvětví vnímám jako velice důležité, jeho působením totiž ovlivňujete širokou veřejnost. Pokud je design správně postaven můžete lidem zvýšit kvalitu života.

Jak Vás Karlovarský kraj ovlivnil/inspiruje?

Je to kraj s neuvěřitelnou krajinou Slavkovského lesa a Krušných hor, pro mě je to nevyčerpatelná studnice inspirace. Do přírody také chodím relaxovat, pozorovat její zákonitosti... Léčebné prameny mají obrovský potenciál. O nerostném bohatství a vysoce kvalitním kaolínu bych se zřejmě rozepsala až příliš...

Jaké jiné tvůrčí aktivity byste v Karlovarském kraji doporučila?

Nevím, zda myslíte v rámci nějaké instituce nebo aktivity, které si jedinec vymyslí a zrealizuje sám. Co se týče institucí pak v kraji velmi dobře fungují galerie a jejich doprovodné programy, velmi často zaměřené na širokou veřejnost včetně programů pro děti.

Co tu děláte kromě práce?

Věnuji se rodině, hodně se zajímám o přírodu. Baví mě neustálé vzdělávání sama sebe, už léta cvičím jógu, občas maličko nahlédnu do tajů astrologie. Líbí se mi nakupování v bezobalových obchodech, se syny jsem vytvořila minikolekci látkových pytlíků, se kterými na nákup chodíme. Moc ráda také cestuji. Velice často je cestování a poznávání nových krajin a lidí spojeno s mou prací- výstavními aktivitami v zahraničí a také účastní na různých mezinárodních sympozií, kde povětšinou maluji.

Co se Vám v Karlovarském kraji nejvíc líbí?

Velice vnímám „stavbu“ krajiny, její kompozici. Hory, kopce jejich pozvolný přechod do nížiny. Města v našem kraji jsou úžasná, mají neopakovatelný genius loci, také dlouhou historii. Nespočet vyhlídek, ze kterých je vidět do kraje.  Také neustále objevuji kulinářské pochoutky a ty si opravdu užívám. Je tu spousta šikovných lidí, kteří mě neustále inspirují.

Zřizovatelé

Partneři