Unikátní Důl Jeroným

Víš, že se ve středověku Důl Jeroným nacházel v katastrálním území města Čistá, kterému 20. 8. 1551 propůjčil Ferdinand I. název Královské horní město?

Bohužel královské město Čistá nemělo poklidnou historii. V roce 1772 postihla město první katastrofa v podobě velkého požáru. Po 1. světové válce bylo město vylidněno z důvodu odsunu německého obyvatelstva, stalo se součástí vojenského prostoru a během vojenských cvičení cíleně demolováno. Totální likvidace města byla dovršena vymazáním názvu obce ze všech map.

Samotný Důl Jeroným sloužil k těžbě cínových rud (podle odhadů poskytl Důl Jeroným za celou historii asi 500–700 tun cínu) a je významnou hornickou památkou dokladující úroveň hornictví v 15 a 16. století. V roce 1998 byl prohlášen Národní kulturní památkou. Od roku 2014 začali veřejné prohlídky na trase dlouhé cca 150 metrů. Do roku 2023 by prohlídková trasa měla měřit až 500 m.

A jaké další zajímavosti Důl Jeroným ukrývá?

V zimním období zde zimují netopýři a některé části dolu, díky jeho opuštění v 17. století, mohou doslova sloužit jako učebnice hornictví pro historiky a geology.

Nezapomeňte! Návštěvu si radši rezervujte předem, vezměte si věci, které můžete ušpinit a hlavně – návštěva dolu Jeroným je možná pouze pro návštěvníky s dobrou fyzickou kondicí a pro děti od 6 let.

http://www.omks.cz/main.php?page=dul-jeronym

Zřizovatelé

Partneři