ŽIJEME REGIONEM

Karlovarský kraj. Patřím na Západ.

Lenka Sárová Malíská

designérka a malířka
Karlovy Vary

„Krušné hory jsou mým domovem, přestože život zde není snadný“

Proč žijete a pracujete tady?

Cítím se tu doma. V přírodě Krušných hor objevuji čistou krásu, která mě neustále naplňuje a je mi nekonečnou inspirací v malbě. Porcelán se kterým pracuji je tu také doma. Nejkvalitnější ložiska kaolinu jsou právě u nás. Hodně cestuji, přesto se vždy ráda vracím.

 

Co je zdroj Vaší energie, co Vás podporuje, motivuje a inspiruje?

Vnitřní potřeba posunovat hranice. Podporuje mě rodina, přátelé a já si toho moc a moc vážím.

 

Kde a v čem vidíte příležitosti pro Karlovarský kraj a pro město/obec,
kde žijete a působíte?

Karlovy Vary mají velký potenciál, který je jistě možné lépe využít. Věřím v šikovnost místních lidí.

 

O co bychom podle Vás společně měli usilovat, aby se tu žilo lépe nám
i našim dětem?
 

Neustálý rozvoj a hledání možností a řešení problémů, které nás trápí.

 

Co pro to konkrétně děláte Vy a proč?

Snažím se dělat výše popsané. Rozvíjet to co umím. Pokud se vyskytne problém, se kterým mohu něco dělat snažím se pomoci ho vyřešit i pokud se mě bezprostředně netýká. Jsem přesvědčena že právě tudy vede cesta. V aktivním přístupu a snaze najít řešení. Snaze hledat řešení. Odvaze říkat svůj názor, i když samozřejmě nemusí být objektivní.

 

Zapojujete se do nějakých dalších společenských nebo komunitních aktivit? Do jakých a proč?

Aktuálně se snažím společně s výrobci porcelánu a připomenout právě tento obor. Výroba porcelánu a skla má v našem regionu velkou tradici a naše výrobky jsou velice kvalitní. Je ale potřeba o této skutečnosti přesvědčit širokou veřejnost nejen v zahraničí, ale právě i u nás v regionu. Několik let se aktivně podílím na letních příměstských táborech v Interaktivní galerii Becherova vila. Práce s dětmi je úžasná a velmi inspirující. Osobně doufám,
že děti si odnesou nejen kladný přístup ke galerii a výtvarným aktivitám,
ale i určité povědomí, že v našem regionu se děje spousta zajímavých událostí nejen pro dospělé.

 

Kde vidíte hlavní výzvu pro náš region?

Vidím jich několik. Začít je možné u obecného povědomí. Karlovarský region je úžasným místem pro život, i když víme, že to není jednoduché, přesto myslím, že to stojí za to. Máme co nabídnout.

 

Jaké vidíte silné a pozitivní stránky našeho regionu?

Krásnou přírodu, kde můžete neustále objevovat historii.  Dobrá poloha. Není od nás daleko do Prahy, ale stejně tak i za hranice to máme blízko. V mnoha oblastech je tedy možné spolupracovat s německou stranou a zároveň nebýt daleko české metropole. Vše však v klidu a  přírodě na dosah. Mám-li mluvit
o svém oboru, pak nutno říci, že v republice není pro designera porcelánu, který chce získat praxi a být přítomen u zrodu nových věcí lepší místo než Karlovy Vary a okolí. Stejně tak je tomu v případě sklárny. Máme zde špičkovou sklárnu, která svou historií a zvučným jménem přitahuje nejen mladé skláře, ale i oči lázeňských návštěvníků.

 

Co se podle Vás neděje a mělo by? Co považujete za slabé stránky jednání
a působení lidí regionu? Víte o nějakých chybách u sebe u lidí kolem vás?

Karlovy Vary usnuly na vavřínech. Město je proslulé lázeňstvím, ale na tento fakt není možné spoléhat do nekonečna. Je nutné více myslet na potřeby obyvatel. Chybí zde celá řada věcí. Občanská vybavenost je v některých částech nedostačující. Neuspokojivá je i situace kolem kultury a kulturního vyžití obyvatel, sportovní areály až na pár výjimek jsou zastaralé a nedostačující.

 

Co byste nejvíc ocenili od okolí? Co by Vás posílilo, podpořilo, vzpružilo...?
Co byste si přáli a od koho?

Moc by mi pomohl aktivní přístup ze strany zástupců kraje a města. Protože kde je vůle je i cesta. Nestačí mi pouze sliby, úsměvy a pochvaly. Ráda bych viděla i skutky. Mohou to být malé dílčí kroky. Ale pokud nepůjdou právě z této strany, pak posun kupředu je téměř nemožný.

 

Co na Vaší životní a profesní cestě považujete za nejzajímavější?

Ve své profesi potkávám mnoho lidí a nejvíce mě baví vzájemné obohacení. Velmi si cením kvalitních lidí. Tyto „poklady“ v našem regionu stále objevuji. Minulý týden jsem potkala úžasnou paní spisovatelku, která píše pro děti
i dospělé. Dětské knihy také sama inspiruje. Děj se odehrává v Krušných horách. Příběhy jsou plné fantazie, zároveň v nich však nacházím důvěrně známá místa.

© 2020 Karlovarská agentura rozvoje podnikání

  • Black Facebook Icon