ŽIJEME REGIONEM
Karlovarský kraj. Patřím na Západ.

Tomáš Mašek
zástupce ředitele ROTAS STROJÍRNY
Karlovy Vary
„Karlovarský kraj:
Můj domov, můj kraj“

Proč žijete a pracujete a podnikáte tady?
Narodil jsem se a vyrůstal Karlových Varech. Po VŠ studiích jsem se přirozeně vrátil domů, kde jsem měl veškeré zázemí a práci. Nikdy bych nebyl doma jinde a myslím si, že Karlovarský kraj je dobré místo k žití.
Co je zdroj Vaší energie, co Vás podporuje, motivuje a inspiruje?
Aktuálně mě motivuje výzva k úspěchu v novém zaměstnání. Inspirují mě příběhy lidí z mého okolí i mimo něj. Podporu najdu vždy u své ženy a rodičů.
Kde a v čem vidíte příležitosti pro Karlovarský kraj a pro město, kde žijete
a působíte?
Karlovarský kraj má mnoho příležitostí k rozvoji. Určitě je stále potřeba dobře využívat přírodní zdroje, rozvíjet lokální zemědělství, průmysl a smysluplně naložit s územními celky po ukončení těžby hnědého uhlí.
O co bychom podle Vás společně měli usilovat, aby se tu žilo lépe nám
i našim dětem?
Měli bychom usilovat o trvale udržitelný rozvoj všech částí společnosti s důrazem na kvalitní využití definovaných příležitostí v dlouhodobém horizontu.
Co pro to konkrétně děláte Vy a proč?
16,5 roku jsem pracoval v oblasti krajského středního školství. Nejdříve jako učitel, později jako zástupce ředitele a 6 let jako ředitel školy. Obecně jsem se celé roky snažil připravit všestranně kvalitní absolventy SŠ a prostorově, materiálně i personálně zajistit střední školu jako centrum odborného vzdělávání a organickou součást obce/kraje.
Zapojujete se do nějakých dalších společenských nebo komunitních aktivit? Do jakých a proč?
Občas vypomáhám volejbalovému klubu s trénováním dětí v žákovských kategoriích. Moje zapojení do společenských nebo komunitních aktivit,
je vzhledem k mému pracovnímu vytížení, de facto nulové.
Kde vidíte hlavní výzvu pro náš region?
Hlavní výzva spočívá v přesvědčení cílové skupiny lidí o tom, že vrátit se
a žít/pracovat Karlovarském kraji má svůj význam. Jde o obrovskou výzvu, která je spojena s objektivními fakty i subjektivními emocemi/stavy jednotlivců. Početní úbytky obyvatel v oblasti umělé migrace za posledních
15 let jasně říkají, že tato oblast výzvou stále byla, je a patrně i zůstane.
Jaké vidíte silné a pozitivní stránky našeho regionu?
Za silné stránky považuji regionu unikátní přírodní léčivé zdroje a jejich využití, rozmanitost přírodních i společenských podmínek a potenciál obyvatel.
Co se podle Vás neděje a mělo by? Co považujete za slabé stránky jednání
a působení lidí regionu? Víte o nějakých chybách u sebe u lidí kolem vás?
Slabou stránkou je regionu neexistence vysoké školy jako přirozeného centra mladých lidí, nedostavěná dálnici D6 a velmi nelichotivý obrázek Karlovarského kraje vzniklý mediální zkratkou chudého a nevzdělaného příhraničního regionu. Za sebe mohu jen konstatovat, že jsem se, po studiu VŠ do kraje, vrátil, pracuji tu a do budoucna na tom nechci nic měnit. Ostatní nemohu hodnotit.
Co byste nejvíc ocenili od okolí? Co by Vás posílilo, podpořilo, vzpružilo? Co byste si přáli a od koho?
Oceňuji každou jednotlivou snahu/případ ukázat, že Karlovarský kraj je kvalitní místo k životu, lhostejno jestli jde o zvýšení kvality občanské vybavenosti, zajištění lékařské péče, školství nebo individuální příběh.
Co na Vaší životní a profesní cestě považujete za nejzajímavější?
Nejzajímavější jsou vždy setkávání s lidmi, která vás obohatí. Mám jich, naštěstí, za sebou hodně.