Čalounictví FDuháček

František Duháček - čalouník, renovátor, otec

čalounictví FDuháček - František Duháček

čalounictví FDuháček - František Duháček

O svůj podnikatelský příběh, který vedl klikatou cestou k založení vlastní čalounické a renovátorské dílny, se s námi podělil František Duháček.

Kdy jste začal podnikat? Kolik Vám bylo let?

První živnost jsem si založil snad ve 24 letech. Několikrát jsem ji přerušil a poslední, konečně úspěšný projekt, začal v roce 2017.

Co Vás k podnikání vedlo? Co byl ten impulz?

K otevření čalounické dílny jsem se dostal vlastně náhodou. Po několika letech, kdy jsem dělal obchodního zástupce, makléře, poradce a po několika podnikatelských pokusech, jsem se svou sestrou otevřel v Karlových Varech obchod s novým nábytkem. Občas byla potřeba něco opravit a množily se dotazy na individuální čalounické práce. Ty jsme poptávali u čalouníků. Mě to ale začalo hodně zajímat. Jak se vlastně čalouněný nábytek vyrábí. Pronikal jsem do toho víc a víc až jsem došel k rozhodnutí, že to musím taky zkusit. Koupil jsem si první starší šicí stroj a další potřebné vybavení. Sehnal jsem si stará křesla a začal zkoušet. Pár nezdarů, ale nakonec jsem práci propadl. Když jsem odevzdal první opravdové zakázky, měl jsem jasno, tohle chci dělat.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Jak jsem již poznamenal, počátky byly velmi složité a nejisté. Dnes vím, že začít podnikat a tím si ověřovat relevantnost svých pravd je hloupost vycházející z neznalosti tohoto prostředí. Dnes přiznávám, tuto studenou sprchu jsem si zasloužil, ale na druhou stranu se tato zkušenost ukázala vedle mých vizí jako motor pozdějšího konání.

Proč podnikáte právě v Karlovarském kraji?

V Karlových Varech jsem se narodil, žiji tady, nedává mi smysl podnikat někde, kde to neznám, kde nemám zázemí.

Mohl byste zhodnotit, jaké má podnikání v našem kraji plusy a mínusy?

Bude záležet na oboru podnikání. Znám pár podnikatelů nebo řemeslníků, kterým se v našem kraji velmi daří. Na druhou stranu jsou obory, kterým zde bude chybět větší kupní síla nebo třeba technologické zázemí, infrastruktura.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Pokud pominu obchodní zastoupení, či spolupráci na živnostenský list, nedopadly mé podnikatelské pokusy zrovna nejlépe. I přes ekonomické vzdělání jsem udělal hodně chyb, malých a bohužel i větších. Jednou ty chyby budu brát pozitivně. Velká změna nastala v momentě, kdy jsem se rozhodl zkusit podnikat v úplně jiném oboru, než který jsem do té doby dělal. Renovace, práce se dřevem, nábytek, vše se mi spojilo v čalounictví. Je to již pět, šest let, co jsem se tomu začal věnovat intenzivně. Učil jsem se od jednoho mistra čalouníka, který již bohužel odešel. Učil jsem se z dostupných internetových zdrojů, ze zahraničních publikací, protože českých moc není a vlastně se učím stále a dále budu, protože téměř každá zakázka přináší nové výzvy.

Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělal jinak?

Rozhodně bych více naslouchal a věřil svým nejbližším, zvláště pokud jde o výběr “parťáků”. Pak to chce dobrou vizi, projekt, finanční plán, hlavně pokud člověk potřebuje externí financování. To vás totiž může ovlivnit na dlouhé roky, v lepším případě.

Pomáhá vám ve vašem podnikání nějaké motto/heslo/citát, kterým se řídíte, který vás žene kupředu?

  1. Dneska člověk může dělat cokoliv, pokud opravdu chce…
  2. To musí jít udělat…

Co Vám podnikání dalo?

Podnikání vám dá určitý typ svobody a budoucnost.

Co považujete za rozhodující/zlomový okamžik? Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?

Zlomovým momentem bylo otevření vlastní čalounické dílny před čtyřmi lety.

Máte nějaké podnikatelské sny? Jaké?

Určitě. Mým velkým snem je vybudování tradiční značky, kterou by následně převzali naše děti. Takové rodinné dědictví, odkaz.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Přestože pro podnikání potřebujete jistou dávku odvahy, nebojte se toho. Je dobré mít vše dobře promyšlené, spočítané. Vzdělávejte se v ekonomice, ptejte se ostatních podnikatelů nebo v organizacích, které pomáhají začínajícím podnikatelům.

V jakém oboru podnikáte?

Čalounictví a renovace nábytku

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získal vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

Jsem úplně mimo své vzdělání, i když mi velmi pomáhá.

Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší? Pokud ano, proč si to myslíte?

Co se týče založení živnosti nebo společnosti, tak je to jednodušší než dříve. Plno záležitostí zařídíte na jednom místě nebo online.

V čem se odlišujete od konkurence? V čem jste jiní, než ostatní?

V mém oboru je konkurence velmi málo a bohužel ubývá. Je to krásné a stále potřebné řemeslo. Baví mě se zákazníky vybírat nový vzhled pro starý nábytek, ke kterému mají většinou nějaký vztah. Sleduji na sociálních sítích práce jiných čalounických dílen v Čechách a v zahraničí a vidím nádherné věci. I díky mé prezentaci na sítích si mě nachází stále více lidí i z jiných regionů, tak mi to dává signál, že něco dělám dobře :-)

Pokud máte zaměstnance, jakým způsobem je hledáte? Spolupracujete se školami? Mohou u Vás studenti (SŠ, VŠ) získat praxi, spolupracovat s Vámi na absolventských pracích?

V loňském roce u mě byla na praxi čalounice, která aktuálně pokračuje na maturitní nástavbě. Letos navazuji spolupráci s již vyučenou čalounicí. Jinak zatím nemám ambice na rozšiřování týmu.

www.fduhacek.cz

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři