Pomalu collection

Nerozlučné kamarádky ze střední školy Kateřina Szabová a Michaela Belblová spojily chuť něco tvořit, mateřství, kvalitu, jednoduchost a poctivost a vybudovaly od základu autorskou oděvní značku Pomalu collection. Vytvářejí nadčasové kousky, které kromě e-shopu nově nabízejí také ve svém kamenném obchůdku v centru Karlových Varů.

Podnikatelské příběhy Karlovarský kraj Pomalu Collection Móda

Katka s Míšou, Pomalu Collection

Kdy jste začaly podnikat? Kolik Vám bylo let?

Začaly jsme podnikat, když nám bylo 30 let a byly jsme obě na mateřské dovolené.

Co Vás k podnikání vedlo? Co byl ten impulz?

O společném podnikání jsme uvažovaly snad od té doby, co se známe. Impuls byl asi právě ten „prostor“ při mateřské, kdy jsme nebyly v práci, kterou jsme před ní vykonávaly. Určitě svou roli sehrál i silný pocit, že se potřebujeme s dětmi  realizovat i jako ženy, ne „jen“ jako maminky. To nejsilnější byl ale nápad. Myšlenka, která se stala a stále je obrovským motorem.

Proč podnikáte právě v Karlovarském kraji?

Pocházíme z Karlovarského kraje, a tak ani nebylo v úvaze přesměrovávat podnikání jinam. Naopak se nám líbila představa ukázat, co děláme, právě lidem, kteří tu žijí s námi.

Mohly byste zhodnotit, jaké má podnikání v našem kraji plusy a mínusy?

Upřímně věříme tomu, že úspěšně podnikat se dá kdekoliv. Hlavní je mít silný záměr, pevnou víru v sebe a jít si za tím, co nám dává smysl. Když se nad tím zamýšlím, často jsem byla zrazována, abych zůstala v Praze (když jsem tam byla dříve po škole) s tím, že Karlovy Vary nemají potenciál a lidé tu neocení lidskou práci. Já si to vůbec nemyslím a naopak se nám čím dál více ukazuje, jak skvělí a laskaví lidé tu žijí. Náš obchůdek navštěvují úžasní lidé, kteří vyloženě chtějí podpořit místní tvůrce a jsou nadšení, když tu pro ně vzniká něco nového a jedinečného. Za to jsme každý den moc vděčné.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Především velmi naivní 😊 Myslím v tom smyslu, že když přišla myšlenka na to vytvářet módní značku, ani jedna z nás neuměla šít, neměla s podnikáním zkušenosti, obě s maličkými dětmi, vůbec jsme neměly žádnou představu o tom, jak to udělat… Řekla bych, že naší největší výhodou byl obrovský zápal. Přes ten jsme si totiž nestihly všimnout, že nejsme připravené. Vůbec jsme nic neřešily, žádná strategie. Den po dni a kousek po kousku vše vznikalo. Myslím si také, že jsme si dost dlouho také myslely, že si děláme jen srandu…a ono se to najednou dělo 😊 To je samozřejmě hodně zjednodušený příběh našeho začátku.

 Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělaly jinak?

Určitě ne.

Pomáhá vám ve vašem podnikání nějaké motto/heslo/citát,  kterým se řídíte, který vás žene kupředu?

,,Zaměřuji se na cíl. Na to, co chci. Ne na to, čemu se chci vyhnout.“

Toto je myšlenka, ke které se vracím velmi často. Pokaždé, když mě postihne pochybnost, strach, nejistota. Nepopírám strach, respektuji ho. Patří k životu a k podnikání samozřejmě také. Jen se jím nechci nechat ovlivňovat. Tato myšlenka mě právě pobouzí nerozhodovat se a nejednat podle strachu. Spíš mi říká: „Co bys dělala, kdybys věděla, že to vyjde?“ A to pak udělám.

Co Vám podnikání dalo?

Pro nás je nejcennější ten neomezený prostor tvořit podle libosti třeba donekonečna čistě podle sebe. Určitě také jistou vnitřní sílu a schopnost vnímat „překážky“ jako výzvy, nebo spíš prostor k růstu. Být příště lepší.

Co považujete za rozhodující/zlomový okamžik? Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?

Momentálně je pro nás asi velká věc otevření kamenného obchůdku v centru Karlových Varů. Moc jsme si přály mít svůj prostor, aby si naše oblečení mohly ženy osahat, vyzkoušet a měly jsme s nimi osobní kontakt. Tohle si obě obrovsky užíváme.

Máte nějaké podnikatelské sny? Jaké?

My úplně jednoduše chceme, aby naši značku POMALU collection znala každá žena. A pro každou ženu, aby naše POMALU bylo první volbou, když se jedná o nákup nového kousku do šatníku 😊 Jsme skromné… :D

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Ano prosím. „Pokud máte něco, na čem vám záleží a v čem vám leží celé srdce, začněte. Vsadím se, že jediný důvod, proč ještě nepodnikáte, je strach a nejistota 😊 Prosím. Mějte se dost rádi…a zkuste to.“

Já vždy myslím na to, že život je opravdu příliš krásný a příliš krátký na to se bát. A co když uspějete? 😊

V jakém oboru podnikáte?

Módní průmysl. Navrhujeme a šijeme oblečení pro ženy. V obchůdku, který jsem zmiňovala, navíc sdružujeme i další malé podnikatele a tvůrce z Čech všeho druhu 😊

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získali vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

Obě máme vystudovaný management obchodu, to pak s naším obchůdkem souvisí. Vzdělání v oblasti módního průmyslu nemáme.

Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší? Pokud ano, proč si to myslíte?

Věříme tomu, že dnešní doba je absolutně otevřená k tomu dělat cokoliv, co si usmyslíme. Zvlášť samozřejmě v podnikání. Dnes je možné dělat opravdu cokoliv. Myslíme si, že minimálně v tomto ohledu žijeme ve skvělé době.

V čem se odlišujete od konkurence? V čem jste jiné než ostatní?

Řekly bychom, že to bude asi o celém našem příběhu. Neukazujeme jen hotové kousky oblečení, ale právě to, že i bez vzdělání, ideálních osobních podmínek a perfektní strategie se dá tvořit podnikání, které funguje a je obrovsky naplňující a smysluplné. Myslím, že jsme opravdu úkaz toho, že všechno je možné. 😊

V čem považujete svoji firmu za inovativní?

Nerada bych nás teď shodila, ale řeknu narovinu, že nevnímám, že bychom byly extra inovativní. Naopak. Používáme, co funguje. Tvoříme módu a věříme v oblečení, které je nadčasové a nestárnoucí. To také tvoříme. Samozřejmě se špetkou něčeho nového, ale vlastně jsme pyšné na to, že se držíme módy, která sluší každému věku a má přesah klidně i na další generaci. Úplně na extra módní trendy a výstřelky nejsme. I když je samozřejmě nesoudíme. Jen to není naše cesta.

 

www.pomalucollection.com

Pomalu collection

@pomalucollection

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři