Tulouš

Štěpánka Kolesnyk Pitterová – majitelka a tvůrkyně

Tulouš_majitelka a tvůrkyně Štěpánka Kolesnyk Pitterová

O svůj podnikatelský příběh se s námi podělila Štěpánka Kolesnyk Pitterová. Nechte se inspirovat příběhem jak farmaceutická laborantka přes historicko-literární studia a copywriting k pletení přišla.

Kdy jste začala podnikat? Kolik Vám bylo let? Co byl ten impulz?

Před pěti lety se ze mě stála máma, a to byl ten největší impulz pro všechno od onoho data v mém životě.🤣 Zjistila jsem totiž, že být máma je asi to nejlepší, nejdůležitější a hlavně nejzodpovědnější, co jsem kdy ve svém životě dělala. A abych mohla být mámou, jakou chci, a neohrožovala volnomyšlenkářstvím náš rodinný rozpočet, začala jsem zvažovat, co bych tak mohla dělat. První možností bylo zase začít psát, ale už mě to netěšilo a musím přiznat, že jsem se musela hodně lámat.... A tak přišla na scénu další možnost, a to moje tvůrčí malinké nesmělé já bez zdravé sebedůvěry. Tvořit mě vždy bavilo, a to byla ta hlavní přísada, proč se vrhnout do podnikání.

Proč podnikáte právě v Karlovarském kraji?

Jsem tu doma, takže mi vlastně ani nic jiného nezbývá...🤣

Mohla byste zhodnotit, jaké má podnikání v našem kraji plusy a mínusy?

Názor eshopařky na plusy a mínusy podnikání v kraji je asi trochu nemístné zmiňovat, ale jako asistentka prodeje jsem strávila při studiu hodně let na kolonádě. Vždycky mi přišlo, že na tak malý podnikatelský rybníček je tu příliš mnoho velryb. Podnikatelské prostředí ve Varech není zrovna otevřené, ale to ani v jiných městech... Pokud se Vám podaří uspět nebo rozběhnout podnikání ve Varech, uspějete už úplně všude.

Máte srovnání podnikání v Karlovarském kraji a v jiném městě/státě? Pokud ano, mohla byste popsat rozdíly?

Bohužel, srovnání s jinými českými městy nemám. Jen můžu zmínit, že nejvíce mých zákazníků je z druhé strany republiky. ❤️

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Původní záměr pro mou značku Tulouš byly certifikované háčkované hračky. Začala jsem vyrábět roztomilé polštářky, abych nasbírala kapitál a pomaloučku mohla zaplatit i certifikaci. Jenže mi do cesty vkročila ovčí vlna a byla to láska na první dotek. Jednoduché to nebylo na začátku a není ani teď. Je to věčný souboj, jak si správně rozdělit čas pro rodinu, práci a domácnost.

Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělala jinak?

Asi bych byla vlídnější a milejší na influencery na sociálních sítích. 😅🙏 Především bych asi neblba a nevymýšlela stále nové a nové výrobky.

Pomáhá vám ve vašem podnikání nějaké motto/heslo/citát,  kterým se řídíte, který vás žene kupředu?

Jediné motto, které mám je: hlavně se z toho nepo...a když už, tak si ten zadeček utřít a natáhnout si zase kalhoty.

Co Vám podnikání dalo?

Podnikání mi dalo časovou svobodu. Můžu na sobě pracovat, snažit se každý den být o něco lepší máma, člověk, manželka, podnikatelka. Když už to nejde a opravdu potřebuju vypnout. Můžu si vzít den volna a dělat, že nejsem.

Zároveň však nic z toho nemám jisté a musím být stále ve střehu.

Co považujete za rozhodující/zlomový okamžik? Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?

Zlomových okamžiků bylo několik. Největší radost mi dělá sdílení fotek od zákazníků a párkrát mě mí oblíbení influenceři svezli se svými úžasnými interiéry do lifestylových periodik. Když potkáte fotku svého polštáře nebo deky v časopise, je to velká radost a paráda. Velkým překvapením pro mě bylo minulý rok pozvání na natáčení hoby pořadu pro kutili, kde jsem se o návod na pletení mohla podělit a zároveň vystoupit ze své komfortní zóny v celostátním vysílání. Je pro mě parádním úspěchem odpovídat i na tyto Vaše otázky. Tulouš mi poslední dva roky chystá spoustu výzev a já je s nadšením zdolávám.

Máte nějaké podnikatelské sny? Jaké?

Mým podnikatelským snem je uživit se a vydělat i něco navíc. Je to pořádná dřina a člověk musí stát nohama na zemi. Pokud bych chtěla vydělávat miliony, musela bych plést 24h denně a i to bych tolik nevydělávala. Nemám žádné velké sny a vidiny budoucího bohatství. Chci mít svou pohodu a zároveň si udržet radost z toho, co dělám.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Rada...tady bych asi mohla napsat celý elaborát a stejně bych Vám nic obecně platného nemohla poradit. Nápadů můžete mít plnou půdu, ale musíte si ověřit v praxi, jestli bude o Vaše produkty/výrobky zájem. Především si na začátku ujasněte svá očekávání. Podnikání Vám totiž přinese to, co do něj sami vložíte. Pokud nebudete od začátku ochotni investovat svůj čas nebo finance, nemůžete očekávat, že Vám podnikání přinese statisícové měsíční výdělky. Musíte od začátku do konce počítat a počítat, především svůj čas a pak i ty finance.

V jakém oboru podnikáte?

Aktuálně buduju svůj maličký lovebrand Tulouš. Pletu gigantické deky a dekorativní polštáře z ovčí vlny. Na podzim jsem přidala i bavlněnou alternativu a je o ni parádní zájem. Sortiment jsem doplnila o mnoho drobných dekorací a pelíšky pro pejsky a kočičky.

Snažím se materiály využívat na maximum, a proto mám v nabídce i zerowaste produkty jako jsou Andělky, scandi dědouškové a přibydou i dekorativní uzlíky. Dělá mi ohromnou radost, když se někdo rozhodne svůj domov zkrášlit s mými ručně vyrobenými dekoracemi.

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získala vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

Jeee... Jsem farmaceutická laborantka, která šla studovat historicko-literární studia...🤣 Vzala jsem to k podnikání přes pár zatáček.

Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší? Pokud ano, proč si to myslíte?

Rozbíhat úspěšné podnikání nikdy není snadné, a pokud někdo tvrdí, že ano...tak lže. V mém případě online podnikání, je konkurence natolik obrovská, že bych to možná měla i zabalit.😉 Člověk musí být pořád ve střehu, pořád počítat a když poleví, musí to pak o to víc dohánět. Pozorovala jsem kolem sebe spoustu podnikatelských pokusů a stabilní úspěšné podniky. Za úspěchem vždycky stojí čas, který tomu člověk věnuje.

V čem se odlišujete od konkurence? V čem jste jiní než ostatní?

Možná se moc neodlišuji, ale zakládám si na upřímnosti. Moji zákazníci znají i všechny mínusy a na e-shop se ještě před nákupem dozví, co nejhoršího by se mohlo stát, aby věděli, do čeho jdou. Svoji konkurenci vnímám jako své kolegyně, dělají si svoje a já si dělám svoje a pokud možno, vůbec si jich nevšímám.

V čem považujete svoji firmu za inovativní?

Inovativní pro mě jako pro člověka je hodně. Tulouš mi přinesl spoustu příležitostí a já doufám, že ještě přinese. Pro okolí doufám, bude minimálně inspirativní, aby se nikdo rozumně nebál začít podnikat.

Otevřená jsem všemu, aktuálně by mě třeba nadchlo, kdyby mi studenti pomohli vymyslet bezoplachový přípravek pro péči o ovčí vlnu. Vidíte, i maličký lovebrand jako je Tulouš může nabídnout spoustu prostoru.

Pomáháte či podporujete neziskové projekty, dobrovolnictví, sportovní kluby, sociální projekty apod.?

Penízků nemám moc nazbyt, ale pomáhám, jak se dá. Několikrát do roka posílám své výrobky do charitativních aukcí na pomoc dětem a zvířátkům.

www.tulous.cz

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři