Dostálová Photo

Dominika Dostálová – fotografka z Krušných horDominika Dostálová fotografka Karlovarský kraj

O svůj podnikatelský příběh se s námi podělila Dominika Dostálová. Nechte se inspirovat příběhem mladé umělkyně, která chce své fotografie ukázat celému světu.

Kdy jste začala podnikat? Kolik Vám bylo let?

Hned při oslavení 18. narozenin jsem vyrazila na živnostenský úřad pro oficiální osvědčení. Už dříve jsem totiž podnikala na rodiče. Taťka mě zaměstnával na moje focení :))

Co Vás k podnikání vedlo? Co byl ten impulz?

Byla to obrovská nabídka zakázek, které ke mě chodili, díky mému portfoliu, které jsem si při studiu získala.

Proč podnikáte právě v Karlovarském kraji?

Je to srdcově spjaté s mým podnikáním. Jsem totiž fotografka z Krušných hor pro kterou žádné počasí a ani prostředí není krušné. Chodím tady fotit hory, přírodu, ale i rodinné a portrétní fotografie v naší nádherné přírodě. Nejčastěji jsou mými klienti totiž majitelé penzionu, hotelu, restauraci a rodin, které milují přírodu a Krušné hory. Také pravidelně dodávám fotografie hor na propagační materiály Krušných hor a do magazínu, novin.

Mohla byste zhodnotit, jaké má podnikání v našem kraji plusy a mínusy?

Osobně vidím jen samé plusy. Tenhle kraj má specifickou náturu a já ji mám moc ráda. Jako plus vnímám tu jedinečnou přírodu a lidské příběhy, které ke mě přes moje klienty při focení chodí. Baví mě i ta velikost regionu, dá se hezky prozkoumat, poznat a ty lidi tady. Je to tu takové rodinné, osobní a já jsem prostě srdcař, takže to pro mě a v mém podnikání hraje prim! Zároveň jsme blízko hranic, takže je velká škála klientů a zajímavých akcí. Často se vydávám na focení k našim sousedům anebo oni za mnou.

Máte srovnání podnikání v Karlovarském kraji a v jiném městě/státě? Pokud ano, mohla byste popsat rozdíly?

Chvíli jsem žila v Brémách, kde manžel byl na pracovní stáži a tak jsem fotila i tam. Ale, že by mi to přišlo nějak jiné nebo zvláštní si nemyslím. Mě tam spíš chyběly ty kopce na západy slunce. Takže jsem moc ráda, že jsme zpět.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Skvělé! Já na to vzpomínám moc hezky. Začínala jsem s podnikáním při škole, levné náklady na podnikání i život. Tak jsem neměla na sobě žádnou tíhu a jen si užívala ty první, milé a příjemné klienty, kteří ke mě začali chodit na focení. A od té doby se vracejí.

Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělala jinak?

Ne, možná si to ještě víc užívala.

Pomáhá vám ve vašem podnikání nějaké motto/heslo/citát,  kterým se řídíte, který vás žene kupředu?

Maximálně můj manžel. Je mojí obrovskou podporou a hnacím motorem. Vždycky mi říká, může to být lepší, můžeš ty být lepší a tak se snažím :D Sem tam mě už i pochválí.

Co Vám podnikání dalo?

Radost do života, obrovskou svobodu a možnost dělat to, co mě baví. Chodit po horách a fotit, fotit srdcem s láskou a radostí v očích a nohách.

Co považujete za rozhodující/zlomový okamžik? Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?

Zlomový okamžik nějak nevnímám, ale úspěch, je pro mě to, že to funguje. Všechno dělám velmi intuitivně a srdcem. Takže jsem vděčná, že to klienti oceňují a baví, je to. Jinak největší osobní úspěch vnímám, že se mi díky mé kamarádce dostat fotografie do Forbes, dlouhodobější spolupráce na focení s Grandhotelem Pupp a pak, že jsem rok mohla chodit, fotit po horách a dodávat ty krajinky pro Lokálně destinační agenturu Krušnohorsko, která si z toho vytvořila fotodatabázi. Nicméně toto všechno by nebylo, kdyby mě nebavili ty ostatní zakázky a já zas ty moje klienty. Všechno toto totiž vzniká nejčastěji díky osobním doporučením.

Máte nějaké podnikatelské sny? Jaké?

Chtěla bych dál fotit v Krušných hor, přestěhovat se tam blíž, protože to mám do nich daleko, jak já s oblibou říkám. Těch 10km jde totiž znát :D Ráda bych tam měla svůj foto ateliér se showroomem, kde by si klienti a turisté mohli vybrat nějaké tisky, plátěnky, pohledy.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Ať se nebojí a jdou do toho! Ono to vždycky nějak dopadne. Hlavně o tom hodně mluvit a v pozitivním smyslu, pak to jde ráz na ráz :))

V jakém oboru podnikáte?

Fotografování

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získali vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

Ano, mám vystudovanou Uměleckoprůmyslovou školu s oborem Užitá fotografie a média.

Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší? Pokud ano, proč si to myslíte?

Nemám nějak porovnání.

V čem se odlišujete od konkurence? V čem jste jiná než ostatní?

Jsem srdcař, ale to asi snad každý fotograf :D Jsem také obrovský pohodář, nic mě nerozhodí, nevystresuje a všechno má pro mě řešení. Protože jsem přeci fotografka z Krušných hor pro kterou žádné počasí a ani prostředí není krušné!

V čem považujete svoji firmu za inovativní?

Chodím aktivně s lidmi po Krušných horách a nafotím, je na velmi zajímavých, neokoukaných místech, které sami ani často neznají a neví, že okolo nic třeba často chodí na houby.

Pomáháte či podporujete neziskové projekty, dobrovolnictví, sportovní kluby, sociální projekty apod.?

Ano, je mi velmi blízké téma matky samoživitelky. A tak jsem si vybrala neziskovou organizaci Nádech, kterou ráda podporuji promo fotografiemi pro propagaci jejich aktivit :)

https://dostalovaphoto.cz/

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři