Dostálová Photo

Dominika Dostálová – fotografka z Krušných horDominika Dostálová fotografka Karlovarský kraj

Mladá umělkyně Dominika Dostálová chce své fotografie ukázat celému světu. Inspirujte se v jejích krušnohorském podnikatelském příběhu.

Kdy jste začala podnikat? Kolik Vám bylo let?

Hned při oslavení 18. narozenin jsem vyrazila na živnostenský úřad pro oficiální osvědčení. Už dříve jsem totiž podnikala na rodiče. Taťka mě zaměstnával na moje focení :))

Co Vás k podnikání vedlo? Co byl ten impulz?

Byla to obrovská nabídka zakázek, které ke mně chodili díky mému portfoliu, které jsem si při studiu získala.

Proč podnikáte právě v Karlovarském kraji?

Je to srdcově spjaté s mým podnikáním. Jsem totiž fotografka z Krušných hor, pro kterou žádné počasí a ani prostředí není krušné. Chodím tady fotit hory, přírodu, ale i rodinné a portrétní fotografie v naší nádherné přírodě. Nejčastěji jsou mými klienti totiž majitelé penzionů, hotelů, restaurací a rodiny, které milují přírodu a Krušné hory. Také pravidelně dodávám fotografie hor na propagační materiály Krušných hor a do magazínů, novin.

Mohla byste zhodnotit, jaké má podnikání v našem kraji plusy a mínusy?

Osobně vidím jen samé plusy. Tenhle kraj má specifickou náturu a já ji mám moc ráda. Jako plus vnímám jedinečnou přírodu a lidské příběhy, které ke mně přes moje klienty při focení chodí. Baví mě i ta velikost regionu, dá se hezky prozkoumat, poznat a ty lidi tady. Je to tu takové rodinné, osobní a já jsem prostě srdcař, takže to pro mě a v mém podnikání hraje prim! Zároveň jsme blízko hranic, takže je velká škála klientů a zajímavých akcí. Často se vydávám na focení k našim sousedům anebo oni za mnou.

Máte srovnání podnikání v Karlovarském kraji a v jiném městě/státě? Pokud ano, mohla byste popsat rozdíly?

Chvíli jsem žila v Brémách, kde byl manžel na pracovní stáži a jsem fotila i tam. Ale že by mi to přišlo nějak jiné nebo zvláštní si nemyslím. Spíš mi chyběly kopce na západy slunce. Jsem moc ráda, že jsme zpět.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Skvělé! Vzpomínám na ně moc hezky. Začínala jsem s podnikáním při škole, levné náklady na podnikání i život. Neměla jsem na sobě žádnou tíhu a jen si užívala ty první, milé a příjemné klienty, kteří ke mně začali chodit na focení. A od té doby se vracejí.

Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělala jinak?

Ne, možná si to ještě víc užívala.

Pomáhá vám ve vašem podnikání nějaké motto/heslo/citát,  kterým se řídíte, který vás žene kupředu?

Maximálně můj manžel. Je mojí obrovskou podporou a hnacím motorem. Vždycky mi říká, může to být lepší, můžeš ty být lepší a tak se snažím :D Sem tam mě už i pochválí.

Co Vám podnikání dalo?

Radost do života, obrovskou svobodu a možnost dělat to, co mě baví. Chodit po horách a fotit, fotit srdcem s láskou a radostí v očích a nohách.

Co považujete za rozhodující/zlomový okamžik? Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?

Zlomový okamžik nějak nevnímám, ale úspěch je pro mě to, že to funguje. Všechno dělám velmi intuitivně a srdcem. Jsem vděčná, že to klienti oceňují a baví je to. Jinak jako největší úspěch vnímám, že se díky mé kamarádce povedlo dostat moje fotografie do Forbes, také jsem pyšná na dlouhodobější spolupráci na focení s Grandhotelem Pupp a pak, že jsem rok mohla chodit, fotit po horách a dodávat krajinky pro Lokálně destinační agenturu Krušnohorsko, která si z nich vytvořila fotodatabázi. Nicméně toto všechno by nebylo, kdyby mě nebavili ostatní zakázky a já zas moje klienty. Všechno vzniká nejčastěji díky osobním doporučením.

Máte nějaké podnikatelské sny? Jaké?

Chtěla bych dál fotit v Krušných horách, přestěhovat se jim blíž, protože, jak s oblibou říkám, to mám do nich daleko. 10km jde totiž znát :D Ráda bych si zde zařídila svůj foto ateliér se showroomem, kde by si klienti a turisté mohli vybrat tisky, plátěnky, pohledy.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Ať se nebojí a jdou do toho! Ono to vždycky nějak dopadne. Hlavně o tom hodně mluvit a v pozitivním smyslu, pak to jde ráz na ráz :))

V jakém oboru podnikáte?

Fotografování

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získali vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

Ano, mám vystudovanou Uměleckoprůmyslovou školu s oborem Užitá fotografie a média.

Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší? Pokud ano, proč si to myslíte?

Nemám porovnání.

V čem se odlišujete od konkurence? V čem jste jiná než ostatní?

Jsem srdcař, ale to asi snad každý fotograf :D Jsem také obrovský pohodář, nic mě nerozhodí, nevystresuje a všechno má pro mě řešení. Protože jsem přeci fotografka z Krušných hor, pro kterou žádné počasí a ani prostředí není krušné!

V čem považujete svoji firmu za inovativní?

Chodím aktivně s lidmi po Krušných horách a nafotím je na velmi zajímavých, neokoukaných místech, které sami ani často neznají a neví, že okolo nich třeba často chodí na houby.

Pomáháte či podporujete neziskové projekty, dobrovolnictví, sportovní kluby, sociální projekty apod.?

Ano, je mi velmi blízké téma matky samoživitelky. A tak jsem si vybrala neziskovou organizaci Nádech, kterou ráda podporuji promo fotografiemi pro propagaci jejich aktivit :)

https://dostalovaphoto.cz/

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři