Unifyworks

Otto Vaško - grafik, kreativec a interiérový designér

O svůj podnikatelský příběh, který  vede přes Plzeň, Prahu do Mariánských Lázní, se s námi podělil Otto Vaško.

Kdy jste začal podnikat? Kolik Vám bylo let?

O živnosti jsem uvažoval již od střední umělecké školy. Intenzivně jsem se podnikání začal věnovat až po škole od roku 2016, to mi bylo 24 let.

Co Vás k podnikání vedlo? Co byl ten impulz?

Vždy jsem chtěl otevřít svůj vlastní ateliér. Při studiu na střední škole jsem si dal za cíl, že do svých 30ti let založím firmu. Zatím to jde správným směrem.

Proč podnikáte právě v Karlovarském kraji?

Paradoxně jsem podnikat v Karlovarském kraji nikdy nechtěl. Musel jsem si projít Plzní, Karlovými Vary a Prahou, aby mi došlo, že v Mariánských Lázních mi je nejlépe a chci tu zůstat. To nutkání „vrátit se“ mělo vyvrcholení na začátku roku 2019, kdy jsem v pražské agentuře, kde jsem tehdy pracoval, oznámil, že bych chtěl koncem roku skončit. To bylo období, kdy jsem měl hlavu plnou představ o svém vlastním prostoru a začal plán rekonstrukce.

Mohl/a byste zhodnotit, jaké má podnikání v našem kraji plusy a mínusy?

Jsem kreativec, proto si na Mariánských Lázních a ostatně na celém Karlovarském kraji cením všudypřítomné přírody, kam chodím relaxovat a čerpat inspiraci. Dalším plusem je fakt, že Karlovarský kraj je můj domov a vždy bude. Plus je také to, že mám provozovnu ve vlastním prostoru a nemusím platit nájem, což mi při Covidu hodně pomohlo. Začal jsem podnikat v tu nejhorší možnou dobu, a to těsně předtím než propukla epidemie koronaviru, proto nemůžu zhodnotit jaké tu jsou plusy a mínusy v „normálu“.

Máte srovnání podnikání v Karlovarském kraji a v jiném městě/státě? Pokud ano, mohl byste popsat rozdíly?

Dříve jsem podnikal v Praze. Rozdíl oproti Karlovarskému kraji je ten, že Praha je větší a je tam větší poptávka po grafickém designu. Samozřejmě je v tam více konkurence, a proto na mně byl kladen nárok na vysokou kvalitu abych uspěl.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Hrozné :-) Nerad na začátky vzpomínám, ale beru si z tohoto období ponaučení. Myslím si, že i ze špatné zkušenosti se mnohé naučíte a chyby už nezopakujete.

Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělal/a jinak?

Asi ne. Jsem rád, že jsem si tím prošel a v mnoha případech jsem se ponaučil.

Pomáhá vám ve vašem podnikání nějaké motto/heslo/citát, kterým se řídíte, který vás žene kupředu?

Mé motto je „v jednoduchosti je krása“, tím se řídím u každé své zakázky.

Co Vám podnikání dalo?

Soběstačnost a svobodu projevu.

Co považujete za rozhodující/zlomový okamžik? Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?

Za můj největší dosavadní úspěch považuji otevření své kanceláře. Mám ale spoustu dalších vizí a plánů, proto mi to pořád nestačí a jdu stále dál.

Máte nějaké podnikatelské sny? Jaké?

Založit firmu.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Jděte si za svým snem. Začátky jsou těžké, ale nezdávejte to.

V jakém oboru podnikáte?

Grafický a interiérový design

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získal vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

Ano převážně pracuji v oboru, který jsem vystudoval.

Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší? Pokud ano, proč si to myslíte?

Nevím, možná to jednodušší je ale nejtěžší je prosadit se. Najít si stálé klienty a mít své jistoty.

V čem se odlišujete od konkurence? V čem jste jiní, než ostatní?

„V čem budu jiný“ to byla otázka, kterou jsem si položil úplně na samém začátku. Proto jsem nikdy nechtěl založit reklamní agenturu, kterých je tu spoustu. Chtěl jsem být jiný v přístupu k designu a ke klientům. Ukázat lidem, že grafika se dá dělat lépe, než na co jsou zvyklí. Proto jsem založil kreativní kancelář, kde se s klientem sejdeme u jednoho stolu a společně vymyslíme co je pro něj nejlepším řešením. Kancelář funguje i jako galerie, místo pro workshopy, školení a kurzy. Do budoucna máme v plánu zprovoznit i ateliér, který je momentálně v rekonstrukci. Po otevření ateliéru bude kancelář fungovat i jako sdílený prostor k pronájmu. Plánů je hodně.

V čem považujete svoji firmu za inovativní?

V přístupu ke klientům a v kvalitě dodávaných služeb. V příjemném prostředí, které vás čeká při každé návštěvě našeho studia.

Pokud máte zaměstnance, jakým způsobem je hledáte? Spolupracujete se školami? Mohou u Vás studenti (SŠ, VŠ) získat praxi, spolupracovat s Vámi na absolventských pracích?

Zatím zaměstnance nemám, ale určitě mám v plánu nějakého pomocníka najít. Určitě bych chtěl poskytnout praxi studentům, protože vím, jaký jsem s tím měl problém já. Do budoucna bych chtěl oslovit základní uměleckou školu v Mariánských Lázních a domluvit se na možné spolupráci.

Pomáháte či podporujete neziskové projekty, dobrovolnictví, sportovní kluby, sociální projekty apod.?

Téměř tři roky jsem spolupracoval se spolkem Švihák v ML a tvořil pro ně veškerou grafiku. Na sportovních projektech, jako jsou Mariánky v pohybu nebo Rozběhejme Mariánské Lázně, spolupracuji s místním studiem Kineo. Spolupracoval jsem s týmem z Marienbad Film Festival a Filmovým klubem ML.

Mým snem je spolupracovat s dobročinnými organizacemi jako jsou Svoboda zvířat nebo třeba Člověk v tísni.

www.unifyworks.cz/

@unifyworks

@unify_works

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři