ERIN

Kristina Tomandlová, majitelka modelové a zakázkové oděvní firmy

Kristina Tomandlová - ERIN

Kdy jste začal/a podnikat? Kolik Vám bylo let?

Počátek mého podnikání se datuje od roku 1994, kdy jsem si otevřela obchod se značkovými jeans H.I.S ve spolupráci OP Prostějov. Dále jsem začala spolupracovat s firmou Otavan Třeboň a jsme propojeni výrobním programem dodnes.

Podnikat jsem začala ve věku 38 let, a to na základě požadavku firmy H.I.S, která v ČR začínala na trhu a neměla svoje vlastní prodejny.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Začátky byly velice svízelné, narazila jsem na podvodníka, který mi pronajal obchod za nehorázné nájemné a on přitom platil městu velice malou částku, což jsem zjistila až později, kdy mně chtěl obrat o zboží, prodavačky atd., protože prodejna již byla dobře zavedená.

Co vám podnikání dalo?

Podnikání mi dalo pocit svobody, ale zároveň i zodpovědnost za své zaměstnance.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Začínajícím podnikatelům doporučuji, aby si vše předem dobře rozmysleli, spočítali si přibližné náklady na provoz a nechali si poradit od zkušených odborníků.

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získali vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

Vystudovala jsem hotelovou školu, pracovala jsem jako ekonom provozu, šití bylo mojí zálibou, která v průběhu let přerostla v hlavní činnost, ale své nabyté znalosti z oboru gastronomie využívám i při své nynější profesi. Specializuji se na profesní oděvy pro Školy, hotelnictví a balneo provozy.

V čem se odlišujete od konkurence? V čem jste jiná, než ostatní?

Od své konkurence se, myslím, odlišuji tím, že již od začátku své činnosti nevydávám žádné univerzální katalogy, ale své oděvy vytvářím individuálně pro hotely, školy, restaurace, neboť každý je a chce být svým způsobem originální.

Tím, že dlouhodobě spolupracuji s textilními agenturami z Německa, tak mám přehled o tom, co je trendy a žádané v této oblasti, šiji pro ně a mohu s jejich svolením využívat know-how na našem trhu.

Pokud máte zaměstnance, jakým způsobem je hledáte? Spolupracujete se školami? Mohou u Vás studenti (SŠ, VŠ) získat praxi, spolupracovat s Vámi na absolventských pracích?

Zaměstnanci se v současné době hledají velice těžce, učňovské školy v oboru krejčová, švadlena, zanikly a já se již po dobu 2 let snažím na tento problém upozorňovat krajský úřad v Karlových Varech. Spolupracuji se studenty, kteří studují na Keramické škole, obor návrhář.

Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?

Za svůj největší úspěch považuji, že jsem reprezentovala náš kraj v roce 2018. Nejdříve jsem byla zvolena Živnostníkem Karlovarského kraje a posléze v konkurenci 14 krajů z cele republiky jsem se umístila na 1.místě jako Živnostník roku 2018.

Podmínky pro rozjetí podnikání jsou všeobecně těžké, protože si člověk musí vše zařídit sám, nemůže se spoléhat na ostatní.

Moje povolání mně naplňuje a jsem velmi ráda, když při jednání mi ředitel známého karlovarského hotelu řekne, že si naší práce cení a sjednává si další zakázky.

www.erin.cz

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři