Milada Paseková Švandová – ZKTV Production, s. r. o.

Milada Paseková Švandová je majitelkou mariánskolázeňské marketingové agentury a kabelové televize s dlouholetou rodinnou tradicí. Ne náhodou se obklopuje týmem převážně mladých žen, kterým dává šanci skloubit práci a mateřství.

Kdy jste začala podnikat? Kolik Vám bylo let?

Podnikat jsem začala ve 21 letech. Do toho jsem tedy ještě stihla dostudovat a porodit dceru Laurinku. Abych se nenudila.

Co Vás k podnikání vedlo? Co byl ten impulz?

Hlavním impulzem byla má rodina, především můj dědeček a otec. Vyrůstala jsem vedle podnikatelů od malička, a to ve mně vzbudilo určité ambice pokračovat v odkazu mých blízkých. Osud mi nedal takříkajíc ani na vybranou. Po úmrtí mého otce musel někdo usednout do křesla naší rodinné společnosti a pokračovat v rodinném odkazu.

Proč podnikáte právě v Karlovarském kraji?

Naše společnost vznikla již v roce 1992, a to právě v Karlovarském kraji. Stále zde máme sídlo a naše podnikatelské záměry a ambice směřujeme primárně sem, a to i přesto, že často působíme mimo region. Karlovarský kraj je prostě naše srdcová záležitost.

Mohla byste zhodnotit, jaké má podnikání v našem kraji plusy a mínusy?

Jako hlavní plusy bych vyzdvihla konkurenceschopnost, jako mínus shledávám malou kupní sílu, alespoň v rámci služeb, které poskytujeme.

Máte srovnání podnikání v Karlovarském kraji a v jiném městě/státě? Pokud ano, mohla byste popsat rozdíly?

Nemám.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Já si myslím, že na začátku stále jsme. Ale já nebudu nikdy 100% spokojená, vždycky to totiž může být ještě lepší. Je to často těžké. Člověk musí dennodenně překonávat mnoho překážek, bývá jich zpravidla více než úspěchů. Ale když pak přijde ten zmiňovaný úspěch, tak je to nepopsatelně skvělý pocit.

Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělala jinak?

Jsem huba prořízlá. Občas bych ocenila, kdyby mě někdo včas zastavil. Do obchodu se tato vlastnost moc nehodí, o tom už jsem se párkrát přesvědčila. Snažím se trochu zpomalit, vychladnout a jednat méně v afektu, což mi při zvednutí mého nízkého tlaku často moc nejde.

Pomáhá vám ve vašem podnikání nějaké motto/heslo/citát, kterým se řídíte, který vás žene kupředu?

„Úspěch není konečný, neúspěch není fatální: odvaha pokračovat je to, co se počítá.“ – Winston S. Churchill

Co Vám podnikání dalo?

Určitý druh svobody, také velkou zodpovědnost a mnoho skvělých lidí, které mám právě díky podnikání možnost si sama vybrat a obklopovat se jimi.

Co považujete za rozhodující/zlomový okamžik? Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?

Zvládat roli podnikatelky a matky je často dost složité. Přijde mi skvělé, že to zatím úspěšně zvládám. Za další důležitý úspěch považuji, že chodí moji zaměstnanci (kolegové) do práce rádi a s úsměvem. Tvoří hodnoty a baví je to. Úspěch je být šťastný a rozdávat to dál.

Máte nějaké podnikatelské sny? Jaké?

Mým podnikatelským snem je určitě expandovat, zatím v rámci České republiky. Ráda bych dále tvořila svým kolegům stabilní pracovní zázemí s atmosférou, která u nás aktuálně panuje. Člověk pak do té práce chodí dokonce i rád.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Pevné nervy.

V jakém oboru podnikáte?

V mediích a marketingu.

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získala vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

Vystudovala jsem obor mediálních studií. Věděla jsem celý život, že chci působit v oblasti médií a marketingu.

Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší? Pokud ano, proč si to myslíte?

Myslím si, že v 90 letech to bylo mnohem jednodušší, ne že bych je zažila, ale z vyprávění mých rodičů a prarodičů soudím, že to bylo všechno takříkajíc „na punk“. V dnešní době nesmyslné byrokracie to podnikatelé nemají jednoduché.

V čem se odlišujete od konkurence? V čem je vaše firma jiná než ostatní?

Jsme tým mladých žen. Empatičtější firmu v kraji nenajdete. A empatie je v oblasti marketingu opravdu hodně důležitá. Máme cit po design i styly komunikace. Disponujeme plně vybaveným sdíleným podcastovým studiem, technologií k natáčení video spotů a týmem úžasných a optimistických odborníků, kreativců a marketérů.

V čem považujete svoji firmu za inovativní?

Dáváme prostor ženám. Na mateřské. Po mateřské. Před mateřskou. Bez dětí nebo s 10 dětmi. Považuji se za „přehnanou“ feministku a u nás ve společnosti mají ženy dveře otevřené. Bez předsudků. Zvládla jsem vést dvě firmy, srovnat se se ztrátou otce, porodit a dostudovat vysokou školu. Ženy zvládnou všechno, co budou jen trochu chtít, a já jim proto dávám prostor pro seberozvoj a vytváření hodnot v naší společnosti.

www.zktv.cz

@ZKTVPRODUCTION

@zktv_production

@zktvproduction4131

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři