Permon Craft Brewery

Michal Sás - pokračovatel rodinné tradice, experimentátor chutí

Pivovar Permon - Michal Sás

Pivovar Permon - Michal Sás

O svůj podnikatelský příběh, který propojuje lásku a byznys, se s námi podělil Michal Sás, spolumajitel Permonu, craftového pivovaru ze Sokolova.

Kdy jste začal podnikat? Kolik Vám bylo let?

Pivovar jsme založili u táty v garáži už v roce 2006, ale podnikání bych tomu říkal až tak od roku 2008. Naší první varné technologii se moc pivovar říkat nedalo :)

Co Vás k podnikání vedlo? Co byl ten impulz?

Tak samozřejmě láska k pivu. Je to takové klišé, ale u nás v rodině máme pivo rádi snad všichni. A když jsme uvařili společně první várku v garáži, tak to byl ten impulz a rozhodnutí v tom pokračovat směrem k podnikání.

Proč podnikáte právě v Karlovarském kraji?

Samozřejmě protože odtud pocházíme, máme náš kraj rádi a je tu výborná voda.

Máte srovnání podnikání v Karlovarském kraji a v jiném městě/státě? Pokud ano, mohl byste popsat rozdíly?

Srovnání máme téměř s celou Českou Republikou, kde působíme. Samozřejmě nejvýraznější je Praha, Brno a Plzeň, alespoň co se piva týče. Karlovarský kraj z našeho hlediska řadím hned za tyto velká města a jejich kraje. Výrazný rozdíl je právě ve velikosti daných krajských města, jejich kupní síla a zejména turismu.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Složité. Minipivovarnictví bylo teprve v plenkách a my jsme stále nechápali, proč naše pivo nikdo nechce pít. V té době bylo přibližně 30 malých pivovarů v ČR (dnes kolem 500), tudíž tyto piva téměř žádný zákazník neznal. Chvilku to trvalo, ale nevzdali jsme to a pokračovali za tím, čemu věříme a máme rádi.

Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělal jinak?

Určitě. Ale nebylo by to nic významného. Někdy se sám hrozně divím, že to, co jsme si naplánovali, většinou vyšlo nad očekávání. Samozřejmě bylo spousty přešlapů, chyb, ale pokud jdou vyřešit, není potřeba nad nimi dlouho přemýšlet.

Pomáhá vám ve vašem podnikání nějaké motto/heslo/citát, kterým se řídíte, který vás žene kupředu?

Dej bůh štěstí!

Co Vám podnikání dalo?

Je toho hodně. Především vysněnou práci, perfektní kolektiv spolupracovníků, možnost se sám rozhodovat, naučit se přijímat výzvy, ale bohužel i porážky.

Co považujete za rozhodující/zlomový okamžik? Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?

Zlomový okamžik v našem podnikání přišel v roce 2011, kdy jsme postavili novou technologii v krásném historickém Kapucínském klášteře v Sokolově a měli jsme možnost expandovat jak po ČR, tak do zahraničí. Největší dosavadní úspěch nedokáži konkretizovat. Ale osobně cítím jako velký úspěch soudržnost našeho pivovarského týmu. Ta je opravdu velká.

Máte nějaké podnikatelské sny? Jaké?

Těch je :-) Určitě bych rád, aby se stále dařilo a dařilo se i lépe. Ale po zkušenosti z posledních pár let už si přeji, aby si podnikatelé za svoje problémy mohli sami a ne neočekávané, těžko až téměř neřešitelné vyšší moci.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Nebát se to zkusit, věřit a nevzdat to i když někdy opravdový úspěch může přijít až po několika letech, stejně jako u nás. Chovat se k zaměstnancům, jako k rodině a oni to podniku vždy oplatí. My třeba pravidelně objíždíme společně naše spřátelené pivovary a upevňujeme kolektiv u (ne vždy) dobrého piva.

V jakém oboru podnikáte?

Potravinářství, konkrétně pivovarnictví.

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získal vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

Absolutně jiný obor. Nikdo z nás není pivovarsky studovaný. Majitel (táta) elektrotechnik a sládci elektrikář a bývalý pracovník s drogově závislými lidmi :-)

Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší? Pokud ano, proč si to myslíte?

Určitě, ale pouze z administrativní části. Firmu založíte za jeden den. Ale prosadit se je rok od roku stále složitější. Konkurence roste a veškeré vstupy se zdražují, někdy až nesmyslně.

V čem se odlišujete od konkurence? V čem jste jiní, než ostatní?

Začali jsme o dost dříve a máme tedy náskok jak technologický tak časový. Jinak se od konkurence, která vyrábí dobré pivo, se nijak nelišíme. Možná ještě přístupem k zaměstnancům, ale to jsem již zmiňoval.

V čem považujete svoji firmu za inovativní?

Nedokážu opět konktrétně odpovědět. Ale je fakt, že určitá piva, která vaříme, moc pivovarů nedělá.

Pokud máte zaměstnance, jakým způsobem je hledáte? Spolupracujete se školami? Mohou u Vás studenti (SŠ, VŠ) získat praxi, spolupracovat s Vámi na absolventských pracích?

My moc zaměstnance nehledáme, jelikož je náš tým dlouho stabilní a když už opravdu někdo dalšího potřebujeme, tak se najde vždycky někdo známý, kdo se rád přidá.

Pomáháte či podporujete neziskové projekty, dobrovolnictví, sportovní kluby, sociální projekty apod.?

Snažíme se a řekl bych, že na to, jak jsme malý podnik nám to i docela jde. Namátkově sokolovský fotbal, hokej, sokolovské školy a školky, vybrali jsme peníze několikrát na různé charitativní akce v ČR, aktuálně pomoc Ukrajině atd. Vždy se do toho zapojujeme my jako firma a těmto projektům pomáhají finančně vždy i zaměstnanci.

www.pivopermon.cz

@pivopermon

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři