Vařím v ateliéru, maluju v kuchyni

Jitka Tomanová, majitelka značky designového porcelánu

Jitka Tomanová - Vařím v ateliéru, maluju v kuchyni

Jitka Tomanová - Vařím v ateliéru, maluju v kuchyni

Příběh o spojení dvou vášní. Každý kousek porcelánu je ručně dekorován autorskými motivy. Porcelán je výhradně karlovarský nebo vintage porcelán. Historie karlovarského porcelánu začíná v 18. století a toto je jeho současné pojetí.

Kdy jste začala podnikat? 

Podnikat jsem začala v 28 letech, v roce 2015.

Co Vás k podnikání vedlo?

Rok 2015 byl pro mě zlomový v oblasti kariéry i osobního života. Pod heslem vše nebo nic jsem se rozhodla změnit vše, odešla z pozice manažerky coworkingového centra, odstěhovala se z Prahy do Varů a do podnikání skočila rovnýma nohama. Vždy jsem si chtěla zkusit pracovat na sebe a měla jsem dojem, že čím dříve to zkusím, tím lépe. Připouštěla jsem si možné fiasko, ale nikdo na mně v té době nezávisel a mám skvělé rodinné zázemí, tak jsem se to rozhodla risknout.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Těžké co se týče financí, ale jinak naprosto úchvatné a vzrušující. Svoboda a možnost tvořit mě naprosto pohltily.

Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělala jinak?

Ne. Čímž neříkám, že jsem nedělala chyby, ale nic bych neměnila, ničeho nelituji. Každá chyba mě více naučila, než kolik mě stála.

Co Vám podnikání dalo?

Kromě práce samotné, která mě i po pěti letech baví natolik, že jsem nepřestala ani s dvěma malými dětmi, mi dala několik věcí. Především kontakty a možnosti skvělé spolupráce s různými subjekty. Pracovní kázeň, ta je nepostradatelná. Zlepšuji se v time managmentu a více přenechávám odborné úkony odborníkům (například účetnictví nebo programování eshopu).

Máte nějaké podnikatelské sny? 

Můj sen je spíše sen Jitky-výtvarnice než Jitky-podnikatelky. Moc ráda bych se naučila pracovat s porcelánem jako takovým. Vyrábět svoji vlastní řadu porcelánu. Ale je to alchymie a času je velice málo, tak se zatím držím ilustrací a dekorování.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Doporučila bych jít do toho s rozmyslem a kuráží. Zbytečně se nezadlužovat a zbytečně se nebát. Mně vždy pomohlo vědomí toho, co se může stát nejhoršího. A zatím nikdy to nebylo horší než to nezkusit. :)

V jakém oboru podnikáte?

Ilustrace a dekorování vintage nebo karlovarského porcelánu.

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získala vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

Jsem vystudovaná psychoterapeutka, nemám žádné výtvarné vzdělání. Takže úplně jiný obor.

V čem se odlišujete od konkurence? 

Moje kresby jsou specifické, moji zákazníci je poznají a oblíbili si je. Pro moji tvorbu je určující upcykling a podpora lokálního trhu.

Pomáháte či podporujete neziskové projekty, dobrovolnictví, sportovní kluby, sociální projekty apod.?

Ano, spolupracovala jsem například s Nadačním fondem Klokánek, darovala jsem porcelán projektu Nádech, podporující samoživitele, nebo jsem vedla výtvarný workshop v domově pro seniory. Přijde mi samozřejmé aspoň malým dílem pomoci a zapojit se do neziskového sektoru. Možná za to může mé původní vzdělání.

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři