Crudum Coffee

Tomáš Abrhám a Petr Gasparik - pražiči „kávy z lesa"

Crudum Coffee - Tomáš Abrhám a Petr Gasparik

O svůj podnikatelský příběh, který je příběhem dvou švagrů a lásce ke kávovým zrnům, se s námi podělili Tomáš Abrhám.

Kristova léta a já stál na životní křižovatce. Má dosavadní dlouholetá práce ve fabrice ztratila poslední iluzorní hodnotu a já se rozhodl, že musím pryč, že musím začít dělat něco, co mě bude bavit a naplňovat. Začal jsem postupně v sobě hledat povolání, které by mi umožnilo žít v souladu se svým přesvědčením. Ne pouhé zaměstnání, kde je hlavním smyslem jistota, pohodlí a obnos vydělaných peněz. Strach z nejistoty a změny mě konečně přestaly ovládat. Velkým impulsem bylo narození našeho syna. Začal mě nevědomky učit vidět pravdu skrytou pod nánosem programů ve své mysli. Výpověď manželky z lékařské komory neměla dlouhého trvání a naše rodina se tak ocitla na prahu nového života. Bez záruk.

Můj švagr je v podnikání zběhlý, řídí úspěšnou rodinnou firmu s bylinkami a jeho zkušenosti jsou značným odrazovým můstkem v našem společném projektu. Byl to on, kdo přišel s myšlenkou pražení kávy.

Oba dva jsme už před léty propadli vášni kávového světa. Z běžné konzumní úrovně jsme se postupně dostávali hlouběji ke kořenům, experimentovali jsme s přípravou a různými dodavateli, učili se správné extrakce a hledali nové rozměry chutí v kultuře pražení. Neutuchal náš zájem o poznání. Zjistili jsme, že hlavním atributem dobré kávy je čerstvost jejího pražení. Dá se říci, že čím dřív po upražení, tím lépe. Jednoduchý fakt, který se dá nejlépe rozvíjet na lokální úrovni.

S myšlenkou vlastní pražírny jsme se rozhodli objet pár pražíren v České republice. Ne každý rád poskytne své know-how, a tak jsme cestovali do vzdálenějších krajů (děkujeme panu Vantuchovi a panu Lamkovi). Dostali jsme odpovědi na naše otázky a zjistili, že by to mohlo fungovat.

Náš projekt „Káva z lesa“ je od začátku nejspíš trochu rozdílný od dalších pražíren u nás. V první řadě jsme chtěli propojit projekt s naším vztahem k přírodě a k lokalitě. Žijeme oba dva na prahu Slavkovského lesa a tato lokalita byla pro nás prioritou. Posunuli jsme do pozadí  teoretické finanční cíle, protože prvoplánově nás pražírna nemusí živit. Vzdali jsme se velkých očekávání, tužeb a plánů. Chtěli jsme pražit kávu mimo lomoz velkoměsta kdekoliv v prostředí Slavkovského lesa s možností dojít do pražírny lesem pěšky, nebo na kole, koloběžce. Chceme propojit napřímo své životy s prostředím okolo nás, poskytnout službu naší rodině, komunitě, blízkému okolí. Službu, která je přebytkem naší vášně. Službu, která poslouží společnosti, ve které žijeme, ve společnosti, kterou chceme spolutvořit.

Podařilo se nám dostat do nájmu rodinné nemovitosti v malé vesničce jménem Dvory. Vesnička, jež leží kousek od Lokte a stejně tak od Hruškové (naše bydliště), dá se říci na úpatí bájné hory Krudum, která je takovým středobodem naší místní příslušnosti a také jakousi manifestací našeho projektu. Rád chodívám spávat pod širák na Krudum k Francouzskému kameni, kde plno myšlenek, plno inspirace je přímo propojeno s touto lokalitou. Upraženou kávu vozím na koloběžce na zádech v krosně pod tuto krásnou horou. Jako maják určuje cestu rozhledna na jednom z vrcholů, můj směr domů, stejně tak za prací.  Původ názvu „Crudum coffee“ je tedy více než příznačný.

Se švagrem oba kávu pražíme, střídáme se, protože nás to jednoduše baví. Jinak máme rozdělené úlohy. Já častěji obstarávám proces pražení a vše okolo zelené a upražené kávy. Švagr je lepší obchodník, navazuje kontakty, tvoří legislativní zázemí. Společně pak probíráme strategii a vývoj firmy, hledáme a ochutnáváme nové kávy. Naše cesty jsou značně propletené a v mnoha ohledech života kráčíme po té stejné. Do procesu jsme zatáhli i naše rodiny. Naše manželky přebírají upraženou kávu- selektují zrna, tak aby byl výsledný šálek vždy dokonalý. Moje žena pomáhá i s logistikou a balením. Na kompletního zaměstnance zatím nedosáhneme, jelikož většinu výdělku zatím stále investujeme do projektu. Díky postupu od píky jsme nebyli nuceni brát si podnikatelské úvěry. Poskytli jsme omezené množství vlastního kapitálu a dál jen kultivujeme chod a snažíme se hledat harmonii. Harmonii, která poskytne prostor pro tvorbu a vášeň, jednou třeba i prostor pro obživu.

Ta cesta je lemována možnostmi. My se ale stále držíme svého konceptu, nechceme odbočovat ani nějak vynikat. V aktuálním popředí našich zájmů je provoz lesní kavárničky, spíše jen okénka, kde se bude člověk moci zastavit na svých toulkách nádherným Slavkovským lesem, dát si čerstvou kávu do jedlého kelímku a umocnit tak svůj prožitek.

Už druhým rokem rozvíjíme myšlenku „kávy z lesa“ zatím bez investic do marketingu, bez webových stránek, s jedním instagramem. Naše lokální vztahy se prohlubují, naše zakázky rostou. Pražíme často na přání, dokážeme vytvořit kávový profil na tělo. Nepražíme do zásoby. Rádi o kávě mluvíme, rádi poradíme při přípravě, rádi uspořádáme ochutnávku. Nejsme v ničem lepší než ostatní pražírny kávy. Nedokážeme být levnější než produkty ze supermarketů. Rozhodně neuspokojíme davy. Každopádně ale nehledáme byznys, hledáme hloubku. To vztahy nás definují a náš vztah ke kávě a lidem je čerstvý a upřímný.

Moc si vážíme vašeho zájmu o náš příběh. Budeme-li alespoň malou inspirací pro realizaci nových příběhů, pak budeme rádi.

www.instagram.com/crudumcoffee/

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři