Studio Kineo

Běla Tréšková - majitelka, sportovkyně tělem i duší

Studio Kineo - Běla Tresková

Studio Kineo - Běla Tréšková

O svůj podnikatelský příběh, který vede od vrcholového sportu k vybudování vlastního sportovního centra - Studio Kineo - se podělila Běla Tréšková.

Kdy jste začala podnikat? Kolik Vám bylo let?

Mé podnikání začalo v roce 2019, v té době mi bylo 23 let.

Co Vás k podnikání vedlo? Co byl ten impulz?

Počátky mého podnikání byly hlavně na popud tehdejšího zaměstnavatele. Tehdy jsem si založila živnost v oblasti : Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oboru plavání. Pocházím z rodiny živnostníků, od začátku jsem věděla, že mé budoucí povolání se uchýlí tímto směrem.

Hlavním impulzem byla možnost skvělého prostoru a štědrost rodiny.

Proč podnikáte právě v Karlovarském kraji?

Je to můj domov. V Mariánských lázních mám skvělé zázemí, rodinu a prostor.

Mohla byste zhodnotit, jaké má podnikání v našem kraji plusy a mínusy?

Hlavním plusem je poměr velikosti pronajatého prostoru k výši nájmu. V porovnání s velkými městy jsou výše nájmu radikálně rozdílné, nicméně na to se váže jedna z nevýhod, a to menší počet obyvatel, tudíž méně potencionálních návštěvníků.

Plusem je prostředí, v jakém se naše město nachází. Na svou malou rozlohu dokáže nabídnout velké věci. Najdeme zde skvělé klimatické podmínky, krásnou přírodu a nepřeberné množství sportovního využití. Marjánky mají rozhodně co nabídnout.

Jeden z mínusů je také pohled lidí na mé povolání. Způsob obživy v roli lektora, trenéra, osobního couche [kouče] je ve větších městech naprosto běžnou profesí, stejně jako fyzioterapeut, lékař atd. Náš kraj si stále hledá cestu, jak tuto profesi uchopit. Platové ohodnocení se také pohybuje v jiném rozmezí, a proto většina lektorů v našem kraji zastává status „hobby lektor“  tedy trénuje jen pro radost, malý přivýdělek a radost.

Máte srovnání podnikání v Karlovarském kraji a v jiném městě/státě? Pokud ano, mohla byste popsat rozdíly?

Jak už jsem popisovala, mé podnikání začalo v Praze. V té době jsem byla podnikatel/student a zároveň zaměstnanec. Měla jsem možnost nahlídnout pod pokličku státního korporátu, za tuto zkušenost jsem vděčná, utvrdila mě v mých dalších krocích. Hlavním rozdílem je finanční ohodnocení, způsob reklamy, konkurence, zázemí.

V hlavním městě se výše průměrného platu pohybuje výše, na druhou stranu náklady na život jsou tím pádem také vyšší.

Reklama, propagace je ve velkém městě jednodušší, efektivnější.

Jaké byly Vaše podnikatelské začátky?

Myslím, že jsem stále na začátku, živnostenský list mi náleží od roku 2019, nicméně ve svém oboru a ve svém prostoru podnikám teprve rok.  Má odpověď bude hodně ovlivněná dobou, která nás bohužel velmi ovlivňuje. Pro svůj start jsem si nevybrala úplně lehké období, ale kdo to mohl tušit. Díky rodině a ochotnému pronajímateli mohu stále bojovat o udržení svého snu.

Je něco, co byste po těchto zkušenostech udělala jinak?

Nic bych neměnila. Řídím se heslem: Co se má stát, to se stane.

Pomáhá vám ve vašem podnikání nějaké motto/heslo/citát, kterým se řídíte, který vás žene kupředu?

Už od střední školy mě pohání motto: Běž, Věř, Dokážeš. Stále věřím, že i přes překážky, které teď máme, vše ustojíme a dokážeme.

Co Vám podnikání dalo?

Respekt, úctu, pokoru, odvahu a hlavně chuť a smysl.

Co považujete za rozhodující/zlomový okamžik? Jaký byl Váš největší dosavadní úspěch?

Otevření vlastního sportovního centra.

Máte nějaké podnikatelské sny? Jaké?

Neustále se učit, vzdělávat, růst a rozdávat radost z pohybu. Hlavní sen jsem si splnila, teď jde o to ho udržet a zdokonalovat.

Máte nějaké doporučení pro lidi, kteří zvažují, že začnou podnikat?

Nebát se, nebát se riskovat, nebát se počátečních neúspěchů.

V jakém oboru podnikáte?

Sportovní odvětví. Provozovatel sportovního studia.

Podnikáte v oboru, ve kterém jste získali vzdělání, nebo Vás podnikání zavedlo úplně do jiného oboru?

Ano, věnuji se svému vystudovanému oboru. Mou specializací jsou lidé se specifickými potřebami / hendikepem. Jako pohybový terapeut pracuji i v této oblasti a v mnoha dalších.

Zdá se Vám, že podmínky pro rozjetí podnikání jsou nyní jednodušší? Pokud ano, proč si to myslíte?

Rozhodně nejsou. Má generace mě má za blázna, snílka. Nebýt rodiny, nikdy bych nedosáhla na otevření vlastního centra. Jako student a začínající podnikatel jsem neměla na nic nárok.

V čem se odlišujete od konkurence? V čem jste jiná, než ostatní?

Ve svém studiu se snažím o přirozenost, různorodost a jednoduchost. V rozvrhu proto najdete lekce, které jsou mi blízké. Prostor je výjimečný svou originalitou a nabídkou.

Pokud máte zaměstnance, jakým způsobem je hledáte? Spolupracujete se školami? Mohou u Vás studenti (SŠ, VŠ) získat praxi, spolupracovat s Vámi na absolventských pracích?

Vzhledem k tomu, že jsem se do našeho města vrátila po dlouhé době, tak mé hledání lektorů proběhlo formou přátelství a postupně si studio přilákalo další a další.

Pomáháte či podporujete neziskové projekty, dobrovolnictví, sportovní kluby, sociální projekty apod.?

Ano, vzhledem k mému působení ve Sportovním klubu Jedličkova ústavu, v místním plaveckém klubu využíváme prostory ke společným lekcím.

Další podnikatelské příběhy

Zřizovatelé

Partneři